Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
2021-2022 Budowa wieży
4
 
 
 
 
  ID: 9536070

Wieża widokowa (nowa)Budowa
2021-2022
Status
W budowie
 
Na realizację dużego zadania inwestycyjnego pn. „Zagospodarowanie części terenu Wzgórza Gedymina i Parku Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju” o wartości 8 000 000 zł Gmina Uzdrowiskowa Szczawno-Zdrój pozyskała wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na przeciwdziałanie skutkom COVID-19 w kwocie 4 000 000 zł. Najważniejszym elementem tego zadania jest budowa nowej wieży widokowej na szczycie Góry Parkowej / Wzgórza Gedymina.

Pierwszą wizualizację wieży widokowej na Górze Parkowej ...
Na realizację dużego zadania inwestycyjnego pn. „Zagospodarowanie części terenu Wzgórza Gedymina i Parku Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju” o wartości 8 000 000 zł Gmina Uzdrowiskowa Szczawno-Zdrój pozyskała wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na przeciwdziałanie skutkom COVID-19 w kwocie 4 000 000 zł. Najważniejszym elementem tego zadania jest budowa nowej wieży widokowej na szczycie Góry Parkowej / Wzgórza Gedymina.

Pierwszą wizualizację wieży widokowej na Górze Parkowej zaprezentowano w grudniu 2020 r. Górny taras widokowy będzie się znajdował na wysokości około 26 metrów, natomiast zbudowana z metalowych i drewnianych elementów wieża będzie wysoka jak ta na Trójgarbie - osiągając niemal 30 metrów. Przewidziano też taras pośredni w połowie wieży, który pozwoli podziwiać widoki turystom nie czującym się komfortowo na dużych wysokościach.

Wieżę zaprojektowana w styczniu 2021 r. przez architektów Katarzynę Jabłońską-Magierę i Tomasza Magierę. Punkt posadowienia nowego obiektu ustalono na wys. 534 m. Projekt miał na celu jak najlepsze zintegrowanie konstrukcji z otoczeniem. Konstrukcja została oparta na rzucie koła. Całość konstrukcji została posadowiona na stopach żelbetowych fundamentowych w minimalny sposób ingerujący w środowisko. Wieża widokowa zaprojektowana jest tak, aby z każdego z poziomów tarasów widokowych zapewnić atrakcyjne widoki ponad koronami drzew. Założona wysokość wieży to ok. 26 m ze względu na istniejący las i zamierzoną funkcję punktu widokowego o pełnej widoczności 360°. Główna konstrukcję – podpory stanowią profile stalowe zamknięte o przekroju okrągłym – rury stalowe ukształtowane w formie hiperboloidy parabolicznej. Całość konstrukcji została podzielona na trzy poziomy skomunikowane ze sobą łagodną pochylnią prowadzoną spiralnie po obwodzie konstrukcji. Poszczególne podesty – poziomy zostały poprzesuwane mimośrodowo w stosunku do środka ciężkości konstrukcji. Usytuowanie poszczególnych platform ma na celu wyjście – bezpośredni kontakt turysty – widza z otaczającą przyrodą (przewiduje się montaż konstrukcji przy zupełnym ograniczeniu wycinki otaczających drzew). Wszystkie platformy, pochylnie i chodniki będą wyposażone w bariery ochronne, w newralgicznych miejscach przewidziano montaż siatek zabezpieczających. Takie zaprojektowanie platform ma także cel dydaktyczno-przyrodniczy. Daje to możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą i poznania poszczególnych pięter lasu. Ostatnia platforma stanowiąca punkt widokowy wysunięty ponad wierzchołki drzew została wyposażona w fotograficzną panoramę przedstawiającą i objaśniającą obserwowany krajobraz. Wszystkie platformy są wykonane z desek drewnianych – modrzew europejski. Wszystkie platformy wyżej zostały wyposażone w balustrady ażurowe - zabezpieczone siatką plecioną. Całość
konstrukcji nie będzie malowana. Wejście do obiektu zostanie zabezpieczone bramka do kontroli ruchu osobowego. Bramka posiada możliwość ruchu dwukierunkowego. Wieża widokowa w celu zapewnienia lepszej dostępności obiektu została pozbawiona schodów. Całość komunikacji odbywa się za pomocą pochylni rozlokowanych przy słupach zewnętrznych. W związku z zwężeniem konstrukcji w jej części środkowej pochylnia im bliżej środka lekko się podnosi by po przekroczeniu maksimum ponownie pochylenie malało. Chodniki – platformy komunikacyjne zaprojektowano o szerokości w osiach wsporników 2m. W celu zapewnienia integralności konstrukcji z otoczeniem i uniknięcia elementów dysharmonizujących, zastosowano drewniane elementy wyprawy elewacyjnej – listwy, deski i belki montowane do elementów stalowych. Wszystkie platformy zostały wyposażone w pełną podłogę niwelującą dyskomfort spowodowany wzrastającą wysokością.

Przetarg na realizację - budowę wieży wygrała firma TATRY z Myślenic (zrealizowała wieże na Trójgarbie, Borowej, czy Kłodzkiej Górze) i zrealizuje ją za kwotę 2 150 000 zł. Przewidywany termin oddania wieży do użytku lato 2022 r. Prace przy oczyszczeniu terenu budowy rozpoczęły się w kwietniu 2021 r., prace budowlane rozpoczęto w październiku 2021 r.

(moose)
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 2020-12
  komentarze: 3
  Projekt koncepcyjny nowej wieży widokowej na Wzgórzu Gedymina ...
 • Data: 2021-01
  komentarze: 0
  Koncepcja zagospodarowania terenu wokół nowej wieży na Wzgórzu ...
 • Data: 2021-01
  komentarze: 0
  Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina - rysunki projektowe. Źródło ...